US Senate Committee on Health, Education, Labor, & Pensions

Nominations

08/01/13 Robert F. Cohen, Jr., of West Virginia, to be a Member of the Federal Mine Safety and Health Review Commission for a term of six years expiring August 30, 2018. (Reappointment)

Nomination Number: PN46-113
Received: 01/22/2013

Last Action:
Confirmed by the Senate by Voice Vote.
check status

08/01/13 Nicholas Christopher Geale, of Virginia, to be a Member of the National Mediation Board for a term expiring July 1, 2016. (Reappointment)

Nomination Number: PN740-113
Received: 07/30/2013

Last Action:
Confirmed by the Senate by Voice Vote.
check status

08/01/13 Cynthia L. Attwood, of Virginia, to be a Member of the Occupational Safety and Health Review Commission for a term expiring April 27, 2019. (Reappointment)

Nomination Number: PN244-113
Received: 03/21/2013

Last Action:
Confirmed by the Senate by Voice Vote.
check status

08/01/13 Linda A. Puchala, of Maryland, to be a Member of the National Mediation Board for a term expiring July 1, 2015. (Reappointment)

Nomination Number: PN290-113
Received: 04/11/2013

Last Action:
Confirmed by the Senate by Voice Vote.
check status

08/01/13 Lafe E. Solomon, of Maryland, to be General Counsel of the National Labor Relations Board for a term of four years, vice Ronald E. Meisburg, resigned.

Nomination Number: PN506-113
Received: 05/23/2013

Last Action:
Received message of withdrawal of nomination from the President.
check status

08/01/13 Harry R. Hoglander, of Massachusetts, to be a Member of the National Mediation Board for a term expiring July 1, 2014. (Reappointment)

Nomination Number: PN289-113
Received: 04/11/2013

Last Action:
Confirmed by the Senate by Voice Vote.
check status

08/01/13 William Ira Althen, of Virginia, to be a Member of the Federal Mine Safety and Health Review Commission for a term of six years expiring August 30, 2018, vice Michael F. Duffy, term expired.

Nomination Number: PN505-113
Received: 05/23/2013

Last Action:
Confirmed by the Senate by Voice Vote.
check status

08/01/13 Catherine Elizabeth Lhamon, of California, to be Assistant Secretary for Civil Rights, Department of Education, vice Russlyn Ali.

Nomination Number: PN548-113
Received: 06/11/2013

Last Action:
Confirmed by the Senate by Voice Vote.
check status

07/30/13 Kent Yoshiho Hirozawa, of New York, to be a Member of the National Labor Relations Board for the term of five years expiring August 27, 2016, vice Richard F. Griffin, Jr.

Nomination Number: PN679-113
Received: 07/16/2013

Last Action:
Confirmed by the Senate by Yea-Nay Vote. 54 - 44. Record Vote Number: 190.
check status

07/30/13 Mark Gaston Pearce, of New York, to be a Member of the National Labor Relations Board for the term of five years expiring August 27, 2018. (Reappointment)

Nomination Number: PN266-113
Received: 04/09/2013

Last Action:
Confirmed by the Senate by Yea-Nay Vote. 59 - 38. Record Vote Number: 194.
check status

07/30/13 Nancy Jean Schiffer, of Maryland, to be a Member of the National Labor Relations Board for the term of five years expiring December 16, 2014, vice Sharon Block.

Nomination Number: PN680-113
Received: 07/16/2013

Last Action:
Confirmed by the Senate by Yea-Nay Vote. 54 - 44. Record Vote Number: 192.
check status

07/30/13 Philip Andrew Miscimarra, of Illinois, to be a Member of the National Labor Relations Board for the term of five years expiring December 16, 2017, vice Brian Hayes, term expired.

Nomination Number: PN265-113
Received: 04/09/2013

Last Action:
Confirmed by the Senate by Voice Vote.
check status

07/30/13 Harry I. Johnson III, of Virginia, to be a Member of the National Labor Relations Board for the term of five years expiring August 27, 2015, vice Terence Francis Flynn, resigned.

Nomination Number: PN264-113
Received: 04/09/2013

Last Action:
Confirmed by the Senate by Voice Vote.
check status

07/18/13 Thomas Edward Perez, of Maryland, to be Secretary of Labor, vice Hilda L. Solis, resigned.

Nomination Number: PN205-113
Received: 03/19/2013

Last Action:
Confirmed by the Senate by Yea-Nay Vote. 54 - 46. Record Vote Number: 178.
check status

07/16/13 Richard F. Griffin, Jr., of the District of Columbia, to be a Member of the National Labor Relations Board for the term of five years expiring August 27, 2016, vice Wilma B. Liebman, term expired.

Nomination Number: PN158-113
Received: 02/13/2013

Last Action:
Received message of withdrawal of nomination from the President.
check status

Search

Update